Wędkarstwo a prawo

Wędkarstwo to zajęcie, do którego wbrew pozorom nie wystarczą wędka i zbiornik wodny z rybami. Osoba zainteresowana wędkowaniem musi bowiem przestrzegać pewnych zasad, a zatem postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przede wszystkim wędkarz powinien posiadać Kartę Wędkarską. Jednak jej uzyskanie wymaga nie tylko wniesienia określonej opłaty, lecz także posiadania właściwej wiedzy. Przyszły wędkarz musi bowiem zdać egzamin, podczas którego sprawdza się, czy posiada umiejętności potrzebne do wędkowania. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o wiedzę teoretyczną, a nie umiejętności praktyczne. Osoba zainteresowana posiadaniem Karty Wędkarskiej musi przede wszystkim wiedzieć, kiedy i gdzie ma prawo łowić, natomiast w jakich okolicznościach połów ryb jest zabroniony. Tego typu informacje można bez trudu odnaleźć na stronach internetowych poświęconych wędkarstwu. Wędkarz powinien także zapoznać się z opłatami, jakie powinien regularnie uiszczać, żeby mieć możliwość swobodnego połowu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z aktualnymi przepisami niektóre osoby są zwolnione z obowiązku posiadania Karty Wędkarskiej, co oznacza, że jej wyrobienie nie jest w ich przypadku koniecznością. Do wniosku o wydanie karty należy dołączyć między innymi swoją fotografię.

Wszyscy przystępujący do wędkowania powinni pamiętać o tym, że nieprzestrzeganie przepisów prawnych dotyczących połowu ryb może przynieść negatywne skutki. W przypadku tego typy wykroczeń sprawca zazwyczaj zostaje ukarany grzywną finansową.

legalne łowienie